Mantolama

oztac

Mantolama dıştan, içten ve duvar arasına olmak üzere 3 şekilde yapılmaktadır. Duvar arasına yalıtım malzemesi koyularak yapılan mantolama her zaman yapılamaz inşaat devam ederken yapılmalıdır. Eğer eksik kalmışsa mecburi olarak yalıtım içten veya dıştan yapılmalıdır.

İçten yalıtım sizin için daha maliyetli olabilir çünkü evinizin tüm duvarlarına, zeminine ve tavanına işlem yapılacağı için tüm eşyaların ortadan kaldırılması gerekir aynı zamanda da yeniden alçı ve boya maliyetlerini de beraberinde getirir.

Dıştan yalıtım yani Mantolamaise diğerlerine göre daha avantajlıdır. Çünkü evinizde herhangi bir değişim meydana getirmez. Tüm binayı komple koruyacağı için ısı kayıp ve kazançlarında tahminlerinizden daha fazla fayda sağlayacaktır. Mantolama yaptırmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi de malzeme kalitesidir. Çünkü bir defa yaptıracaksınız ve uzun yıllar sizi yazın sıcaktan kışında soğuktan koruyacaktır. İşçilik de diğer ikinci bir husustur. Çünkü yapılan işin kaliteli ve sağlam olması ömrünü uzatacaktır. Ayrıca binanızın dış görünümünü de daha güzel bir hale getirecektir.

Bunların yanı sıra Mantolama artık yasal bir zorunluluk haline de gelmiştir. 2017 yılına kadar eski binaların tamamının ısı yalıtımı yaptırması gerekmektedir.

Related Posts

Bina Mantolama

No comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir